jP vocabulary - zkoušení slovíček snadno

Taktiky lovu

Lov ryb z hladiny

autor Michal Kocourek čas 12:55:27 02.05.2007 přečteno 15829x

KapříkSedím u rybníka a moje číhátka se už pěknou chvíli ani nepohnuly. Je dusno, ryby nejeví vůbec žádný zájem o mé nástrahy na dně. Jen amuři občas rozčeří svými rypci hladinu rybníka. Teď je ten správný čas pro lov ryb z hladiny.

Lov ryb z hladiny je jeden z nejkouzelnějších způsobů rybařiny. Není nic krásnějšího než vidět jak přijede kapitální kapr k vašemu rohlíku, který už hezkou chvíli leží na hladině a s hlučným srknutím ho nasaje.

Kde a kdy na ně?

Prvořadě je důležité zvolit revír na kterém se vyskytují ryby sbírající krmení z hladiny. Pozná se to snadno. V největším letním pařáku si zajeďte k vybrané vodě a zkuste najít vyhřívající se ryby u hladiny. Pokud se vám to podaří máte z poloviny vyhráno. Potom zkuste vzít rohlík nebo veku a hodit ji na hladinu. Sedněte si a pozorujte ryby jestli jeví o krmení zájem. Amuři se většinou nechají zviklat a začnou sbírat, kapři podle nálady, ale když se vám podaří přemluvit alespoň jeden kus, snadno svou žravostí nakazí celé hejno. A kdy na ně? Jak už jsem psal, já nejraději vyrážím na amury v největším pařáku (tj. v létě mezi cca 11 a 16 h ), někdy ryby sbírají mimo tuto dobu, ráno po rozednění a po západu slunce (za tmy se většinou dají zlákat ty největší kusy). Rybolov v létě na nádrži, kde se nemůžete schovat do stínu, bývá většinou hodně o zdraví, ale za zážitky z lovu to stojí. Teda aspoň mě.

Co na ně?

Nejvhodnější jsou pruty o délce 2,7m-3,5 ( snadno se s nimi háže lehká nástraha na velkou vzdálenost) s vrhací zátěží do 50g (bohatě stačí do 20g takže plavačkové pruty jsou ideální). Já osobně používám budto vláčák (2,4 m - delší by byl lepší) nebo při vlnách feeder (3,2m). Bezvadně se s ním seká na delší vzdálenost a dá se parádně poznat záběr na špičce, když bublinu ve vlnách nevidíte. Naviják s rychlejším převodem plavačkový nebo feederový, celkem dobře se dají použít i vláčecí. Kaprové jsou moc těžké na to, aby jste je měli několik hodin v ruce. Je důležité aby měl dobrou brzdu. Vlasec používám v tlouštce 0,15-0,22, ale ryby bez problémů berou i na mnohem tlustší vlasce ( 0,25-0,30). S tlustšími vlasci se však znatelně zkrátí délka hodu. Nejlepší barva vlasce je zelená nebo průhledná. I pletená šnůra není špatná, díky malé průtažnosti se dá ryba velmi dobře proseknout i s kratším prutem. Barva pleteky moc nerozhoduje. Tu co vlastním já, je teď po častém používání bílá a rybám to moc nevadí.

Jaká sestava?

Nejjednoduší je navázat na konec vlasce háček a na něj napíchnout nástrahu a nahodit :o) Nevýhodou je malá délka náhozu. Pokud však ryby sbírají u břehu, tak to nevadí. Výhodou je, že sestava rybu nijak moc při náhozu neplaší, je velmi levná a účiná.

Mnou nejpoužívanější metodou je navázání kulového plovátka (bublina) před háček. Sestava vypadá takto: bublina, zarážka ( buďto z ventilgumky, korálku, izolepy nebo jiná), návazec 10-100cm a háček. Bublina se napustí vodou a dá se nahodit velmi daleko.

Další metodou je výše popsaná sestava s bublinou, ale s tím rozdílem, že před bublinu navleču krmítko. S touto montáží se bublina nenapouští. Po náhozu se nechá odklopená cívka, aby bublina s nástrahou vyplavala k hladině.

Ještě ke kulovým plovátkům (bublinám). Dají se sehnat v rozmanitých barvách, cenách i velikostech. Barva není moc důležitá, ryba vidí vesměs všechny předměty na hladině černě. Není však špatné když je bublina v nějaké reflexní barvě-žlutá, červená takže ji rybář velmi dobře ze břehu vidí. Ceny bývají mezi 10-60kč. Bohatě stačí ty levnější. Způsoby napouštění a bývají různé, buďto je v nich gumový špunt (u dražších modelů) nebo jsou bubliny naříznuty a tak se napustí vodou (i toto je dobrá verze). V některých bublinách je dírka kterou se provleče vlasec, na jiných jsou dvě ucha s dírkou uprostřed. Bubliny bývají vyrobeny z tvrdých plastů (při záseku se občas stane, že vyskočí na břeh a rozbije se) nebo z měkých plastů (odolné proti nárazům). Velikost používám v průměru cca 2,5cm. Háčky volím podle dané situace, když ryby aktivně sbírají, nasazuji do akce větší háky (cca 2,5cm), když ryby moc neberou dávám malé plavačkové háčky na který dám jen kousíček nástrahy. Za obecně nejlepší a nejuniverzálnější považuji háčky cca 1,5cm velké.

Co rybám bude chutnat?

Rybám sbírajícím z hladiny chutná prakticky jakékoliv pečivo, za nejlepší považuji rohlík a veku. Ve vodě se za chvíli rozpustí na lákavý obláček, který rybu přímo láká k ochutnání. Další nástrahy, které se dají relativně dobře použít jsou housky (nevydrží na hladině moc dlouho), chleba (ryby ho nemají moc rády, ale chytat se na něj dá), kynutý knedlík (tuto nástrahu jsem moc nepoužíval, ale je celkem úspěšná), v nouzi dobře poslouží i dětské piškoty. Velikost nástrahy by měla být zhruba stejně velká jako háček. Rohlík si před lovem namočím na pár vteřin do vody (tak aby se namočila pouze kůrka rohlíku) a poté ho zmáčknu na tloušťku cca 1cm. Poté utrhnu kousek 1x3cm na šířku rohlíku, napíchnu ho na háček a nahodím. Někdy, zvlášť když chytám pouze na háček utrhnu patku rohlíku cca 5 cm dlouhou a našiji ji na háček, tak aby při náhozu lépe držela. Poté ji na chviličku ponořím na hladinu, aby rohlík trošku nasál vodu a byl těžší a dalo se s ním lépe nahodit. Nához to chce trošku natrénovat, tak aby rohlík nespadl. Ryby se dají stáhnout na loviště rozhozením několik kousků pečiva na hladinu.

Jaké ryby se dají ulovit?

Z hladiny se dají ulovit prakticky všechny kaprovité ryby. Nejčastěji to bývají amur a kapr, dále jelec tloušť, plotice, perlín, karas, cejnek malý, cejn velký, střevlička východní, ouklej ( poslední tři druhy vás někdy dokážou u vody pěkně naštvat, když jezdí u hladiny v obrovských hejnech a vaši nástrahu určenou pro kapra nebo amura dokážou během chviličky "zmasakrovat", občas se stane, že se dá z hladiny ulovit i lín, tolstolobec, tolstolobik, sumeček americký a další druhy nepřirozené pro hladinové braní. Poměrně častým úlovkem z hladiny je bolen a pstruh duhový. Velikost ryb je prakticky neomezená, pravdou ovšem je, že největší ryby berou až pozdě v noci.

komentáře (3) vytisknout článek

 


spolupracujeme s:

Rybářský obchod

Lovkapra.com

MRK.cz

Chytej.cz

 
Nahoru Atlas ryb Taktiky lovu Akce Zajímavosti Ostatní Kontakty

Vyrobil Jakub Pavlík ©2017. Všechna autorská práva vyhrazena.

Stránka byla vygenerována za 2.64448 sekund.