jP vocabulary - zkoušení slovíček snadno

Zajímavosti

Za rybami na sever

autor Michal Kocourek čas 20:57:15 12.02.2007 přečteno 3521x

Mapka severuPár rad , které se mohou hodit při výpravě na ryby k seveřanům, jak k lovu na moři, tak k lovu ve sladkých vodách. Informační ceny povolenek, kde je sehnat, co a kde lovit, apod.

Norsko

K rybolovu v Norsku je nutné zakoupit celoroční rybářský lístek. Dostanete jej na poštách a stojí 100 NOK, pro lov lososů a mořských pstruhů 18 NOK. K platnému lístku si musíte přímo v revírech koupit povolenku. Tu seženete například v turistických informačních kancelářích, prodejnách rybářských a sportovních potřeb a rybářských spolcích. Její obvyklá cena je 40 NOK. I zde ovšem platí, že za atraktivnější místa si musíte připlatit, často i přes 800 norských korun.

Finsko

Státní rybářský lístek stojí 80 FIM. K lístku si musíte přikoupit povolenku. Cenové rozpětí je i ve Finsku velmi široké, od několika až po několik desítek finských marek za jeden den. Informace podávají turistické informační kanceláře, kempy a chatové osady.

Mnohá jezera na jihu země jsou nedostatečně zarybněna, což někteří rybáři nevědí. Na finském západním pobřeží je mnoho míst, kde lze lovit štiky, okouny a candáty. Nejlepší lososovou řekou je pak impozantní Tana na hranici s Norskem. Obzvláště se doporučují laponská jezera a řeky. Pojedete-li tam však v červenci, Počítejte s tím, že zdejšímu kraji vládnou komáři.

Pokud se vás při lovu nebude zrovna držet štěstěna, můžete v některé restauraci zkusit alespoň finskou specialitu Kalukukko ? ryby a slaninu zapečené v žitném chlebovém těstě.

Švédsko

Zakoupit lze jednodenní, vícedenní nebo celoroční povolenku. Místní i oblastní lístky bez problémů seženete v turistických informačních kancelářích (Turist radet), muzeích, prodejnách rybářských a sportovních potřeb a rybářských spolcích. Také zde obdržíte mapu rybářského revíru a rybářský řád platný pro danou oblast. Cena týdenní povolenky je od 100 SEK, většinou však 250 SEK. Na prestižních vodách a lososovitých řekách ve vrcholné sezoně může cena přesáhnout 1000 SEK. Povolenku na některé zvlášť atraktivní revíry je nutné objednat se značným předstihem.

Deset nejvyhlášenějších rybářských oblastí Švédska je sdruženo ve svazu Top 10 Fishing Sweden. Prostřednictvím tohoto sdružení, které na území ČR a SR zastupuje cestovní kancelář Pepa, si můžete rezervovat povolenky, objednat ubytování, motorové lodě, průvodce, trajekty apod. Týdenní pobyt včetně ubytování v tradiční dřevěné chatě, povolenky a motorové lodi se pohybuje kolem 7000 Kč.

Nejzajímavější revíry jsou: ? lososovité řeky ?tran, Morrumsan, Eman, Emre Dalaalven, Kalixalven ? pstruzi, siveni a lipani ? Hokensas, Harasjomala, Jamtland ? Harjedalen, Svagan a v laponské řece Tjuonajokk ? štiky, candáty a okouny ? Getno Gard ve Sm?landu, ?landy ? finské souostroví se švédským etnikem ?landy a řeka Dalalven ? mořské ryby ? Blekinge a malebná oblast Bohuslän.

komentáře (0) vytisknout článek

 


spolupracujeme s:

Rybářský obchod

Lovkapra.com

MRK.cz

Chytej.cz

 
Nahoru Atlas ryb Taktiky lovu Akce Zajímavosti Ostatní Kontakty

Vyrobil Jakub Pavlík ©2017. Všechna autorská práva vyhrazena.

Stránka byla vygenerována za 0.00531 sekund.