jP vocabulary - zkoušení slovíček snadno

Zajímavosti

Lov na bič

autor Miloš Vitámvás čas 19:33:52 17.10.2005 přečteno 4764x

Tento způsob rybolovu je vlastně plavaná s použitím speciálního náčiní. Bič je dlouhý jemný prut bez navijáku a bez oček. Touto metodou loví závodní plavačkáři s velkým úspěchem. Tak si to malinko přiblížíme.

Výběr biče

Na trhu je nepřeberné množství různých bičů. Dvě základní kategorie, od kterých se zároveň odvíjí i cena, jsou biče teleskopické a odkládací, tzv. děličky.

Teleskopické: Jsou většinou levnější a jsou v hodné pro rekreační plavanou, ale dá se s nimi i lehce závodit. Jejich délka se pohybuje od 2m do 12 - 14m. Při nákupu takového biče se vejdete zhruba do 5 000 Kč (záleží samozřejmě na délce).

Děličky: Závodní biče, u kterých lze jednotlivé části v případě potřeby rychle odmontovat. Délkově se pohybují i přes 20m. A samozřejmě vysoké nároky na kvalitu a délku řadí tyto biče mezi vyšší cenovou kategorii (i více než 30 000 Kč).

Já jsem vsadil na teleskop a jsem nadmíru spokojen. Mému občasnému závodění naprosto vyhovuje. Používám Shimano Catana TE 3-808AX v délce 8m. Velice kvalitní materiál a špičková akce mi umožňuje zdolat i větší rybu při velmi malém průměru vlasce.

Začátečníkům doporučuji odzkoušený bič Shimano TC 10- 600 v délce 6m s odhozovou zátěží 5-10g. Řadu Catana doporučuji spíše pokročilejším.

Další potřebné náčiní

Po výběru biče následuje výběr ostatních nezbytných součástí.

Vlasec: Lov na bič je velice jemnou záležitostí, proto nemůžeme zvolit velký průměr a nosnost. Já používám vlasec o průměru 0,12 - 0,14 mm. Odpovídá to maximální únosné zátěži biče.

Splávek: Dávám přednost průběžným tyčovým splávkům s gramáží maximálně 4g.

Háčky: Opět velmi malé a jemné, zpravidla kolem velikosti 10. Záleží na druhu lovené ryby.

A další věci potřebné k plavané a rybolovu vůbec.

Výhody

Hlavními výhodami biče oproti klasickému prutu jsou např. jemná akce, která umožňuje zásek i sebejemnějšího záběru. U biče je možnost nastavení si určené hloubky díky stálé délce vlasce, která odpovídá délce biče, což u prutu s navijákem není možné. Samozřejmostí je i lepší a rychlejší manipulovatelnost s bičem a s ulovenými rybami.

Zároveň je to i něco jiného a krásného v plavané. Všem vřele doporučuji alespoň vyzkoušet.

komentáře (3) vytisknout článek

 


spolupracujeme s:

Rybářský obchod

Lovkapra.com

MRK.cz

Chytej.cz

 
Nahoru Atlas ryb Taktiky lovu Akce Zajímavosti Ostatní Kontakty

Vyrobil Jakub Pavlík ©2017. Všechna autorská práva vyhrazena.

Stránka byla vygenerována za 0.00585 sekund.